Genel Bilgi

Genel Bilgi

Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Üniversitemizin Havacılık sektörüne kalifiye eleman yetiştirmeye yönelik olarak Bakanlar Kurulunun 2009/15037 sayılı kararı uyarınca 23 Haziran 2009 da kurulmuştur.

Yüksekokul Üniversitemizin Ballıca kampüsünda faaliyete geçmiştir. 4 yıllık lisans programı uygulayan Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği bölümü faaliyette olup, Pilotaj, Uçak Gövde Motor Bakımı, Uçak elektrik Elektroniği, Hava Trafik Kontrolörlüğü bölümleri henüz kuruluş aşamasındadır.

Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği ilk öğrencilerini 2011-2012 Eğitim öğretim yılında almış olup tercihte kısa zamanda istenilen yerini sağlamıştır. Diğer bölümlerin 2013-2014 eğitim öğrenim döneminde öğrenci alması için çalışmalar yürütülmektedir.

Programdan mezun olabilmek için 5i (Türk Dili-Yabancı Dil-Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi) dersleri dâhil olmak üzere toplam 162 kredilik ders alınmak zorunluluğu vardır. Ayrıca bölümün zorunlu staj süresi kırk (40) iş günüdür.

Pilotaj bölümü,  gerekli öğretim elemanlarını tamamladığında lisans ve lisans üstü programa öğrenci almayı planlamaktadır.

Tüm Hava Yollarının Hat ve Bakım Merkezlerinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hava İkmal Bakım Merkezleri, Genel havacılık işletmeleri ve havacılık alanında faaliyet gösteren tüm diğer işletmelerin teknik bölümlerinde çalışma imkanları bulacaklardır. Bugün ve gelecekte Havacılık faaliyetlerinin sürdürüldüğü tüm ortamlarda oldukça fazla yetişmiş kalifiye elemana ihtiyacın olacağı görülmektedir.

Okulumuz öğrencileri, Havayolu Şirketlerinin hat bakımı ve bakım onarım kuruluşlarında (MRO), Türk Hava Kuvvetleri Hava İkmal Bakım Merkezleri, özel havayolu işletmeleri ve havacılık alanında faaliyet gösteren diğer işletmelerin teknik bölümleri ile staj konusunda anlaşmalar dahilinde  Lisans öğrencileri en az birer yarıyıl Teknik Proje ve Bitirme Projesi yapmak zorundadır. Bu projeler hazırlanma safhasında yukarıdaki resmi ve özel kuruluşlar ile işbirlikleri kurulacaktır.

Yüksekokul 2013 Aralık tan itibaren yeni binasında faaliyetini sürdürecektir. Bu yeni binada öğrenciler için gerekli tüm sosyal imkânlar mevcut olacaktır. Ancak şuan mevcut binanın bulunduğu yerleşke de çevre düzenlemesi yapılmış ve sosyal imkânlara sahip durumdadır. Hatta bu yerleşke içinde sosyal tesisler de mevcuttur. Öğrencilerimizin bu sosyal tesislerden de rahatlıkla yararlanmaları mümkündür. Mevcut yerleşke sahasında, 1000 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği yemek haneler, kantinler, kafeteryalar ve misafir hane niteliğinde yatakhaneler mevcuttur.

Yüksekokul bünyesinde internete bağlı yeterli bilgisayar laboratuvarı mevcuttur. Ayrıca, bilgisayarlarda öğrencilerin kullanabileceği birçok lisanslı genel amaçlı ve mesleki programlar da mevcut olacaktır.

Sivil Havacılık Yüksekokulu Mezunları; Tüm Hava Yolları hat bakımı ve bakım onarım kuruluşlarında (MRO), Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hava İkmal Bakım Merkezleri, özel havayolu işletmeleri ve havacılık alanında faaliyet gösteren diğer işletmelerin teknik bölümlerinde çalışma imkânları bulacaklardır.

Sonuç olarak,

Havacılıktaki üstün vasıflı pilotlar ile ileri teknolojileri anlayıp kullanabilecek, yüksek standartları uygulayabilecek nitelikli teknik elemanları ve yönetici kadroları yetiştirerek, havacılık sektör ve endüstrilerine katkılar sağlamak hedefimizdir.